سبک دوتارنوازی عثمان خوافی ثبت می شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1269

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سبک دوتارنوازی عثمان خوافی ثبت می شود

سبک دوتارنوازی عثمان خوافی ثبت می شود
سبک دوتارنوازی عثمان خوافی ثبت می شود

 

موسیقی هنری ایران: سبک دوتارنوازی عثمان محمد پرست خوافی به همت هوشنگ جاوید در قالب کتاب و نمونه صوتی جمع آوری و برای ثبت این نمونه سبکی ارائه می شود.

هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی نواحی در گفتگو با خبرنگار موسیقی تابناک فرهنگی با اعلام این خبر گفت: چندی پیش پیشنهاد ثبت سبک دوتار نوازی منقطه خواف را که متعلق به شیوه دوتارنوازی استاد عثمان خوافی است به دفتر موسیقی و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه داده بودم که خوشبختانه مورد پذیرش واقع شد به طوری که آقای مرادخانی در همایش بزرگداشت این استاد بزرگ موسیقی نواحی مسئولیت این کار را به من واگذار کردند.
 
وی ادامه داد: امیدوارم حمایتهای لازم مالی از این طرح صورت گیرد تا بتوانیم یک کتاب جامع همراه با نمونه های صوتی دوتارنوازی خواف تدوین کنیم.
 
جاوید با اشاره به انتشار به دو کتاب دیگرش در سال آینده گفت: کتاب«صبوری سپاهان» که شامل «بررسی مناجات خوانی در اصفهان» است سال آینده منتشر خواهد شد؛ همچنین کتاب«نقش زن در موسیقی مناطق و نواحی » که جلد اول آن منتشر شده بود را با جلد دوم ادغام کردم و در قالب یک مجموعه کتاب جامع منتشر خواهم کرد که احتمالا اردیبهشت ماه از سوی انتشارات سوره مهر در نمایشگاه کتاب عرضه خواهد شد.
 
عثمان محمدپرست در سال ۱۳۰۷ در خواف از توابع خراسان متولد شد. او از سن ۱۰ سالگی با دوتار مأنوس بوده است.این دوتار نواز همچنین از موسسان«جامعه یاوری فرهنگی» به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی مدرسه ساز در ایران بوده است. او همراه با مجتبی کاشانی و نیکول فریدنی این سازمان را بنا نهاده و در طی سال های گذشته توانسته بیش از 600 مدرسه را در مناطق محروم کشور بنا کند.
 
در تیرماه ۱۳۹۱ که مراسم نکوداشت استاد عثمان محمدپرست برگزار شد محمود دولت‌آبادی از سردیس استاد خوافی رونمایی کرد. وی در چند فیلم از جمله«گفت زیرسلطه من آیید» محصول سال ۱۳۶۲ به نویسندگی و کارگردانی داریوش ارجمند نیز به ایفای نقش پرداخته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131