رنجش شدید جامعه موسیقی از مات کردن تصویر نوازندگان در صدا و سیما

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in تازه ها بازدید: 1290

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رنجش شدید جامعه موسیقی از مات کردن تصویر نوازندگان در صدا و سیما

رنجش شدید جامعه موسیقی از مات کردن تصویر نوازندگان در صدا و سیما
رنجش شدید جامعه موسیقی از مات کردن تصویر نوازندگان در صدا و سیما

 

موسیقی هنری ایران: معمولا چهره مجرمانی که تصاویرشان از تلویزیون پخش می شود را مات می کنند؛ اما حالا موزیسین هایی که برای اجرا آن هم در یک برنامه مناسبتی دعوت شده اند تصاویرشان توسط تلویزیون مات می شود و این اتفاق باعث آزردگی شدید جامعه موسیقی کشورمان شده است.

به گزارش سرویس موسیقی تابناک فرهنگی، دو روز قبل یعنی چهارشنبه 21 بهمن ویژه برنامه ای به مناسبت دهه فجر از ساعت 55/19 دقیقه از شبکه دو سیما به روی آنتن رفت که طی آن سالار عقیلی به همراه گروه نوازندگانش قطعه«وقتی وطن به خون خودش تشنه می شود» را در تالار اندیشه اجرا می کردند. برگزاری چنین اجراهایی در مناسبت های مختلف اتفاقی طبیعی محسوب می شود منتهی نحوه پخش این اجرا از صدا و سیما به گونه ای صورت گرفت که باعث رنجش خاطر جامعه موسیقی کشورمان شد

 

شبکه دو سیما این اجرای مناسبتی را به گونه ای پخش کرد که تصویر سالار عقیلی در میانه صحنه با وضوح نمایش داده شد اما تصویر 9 نوازنده دیگر و سازهایشان به شکل بسیار عجیب توسط دست اندرکاران برنامه مات شده بود تا چیز خاصی از آنها و سازهایشان مشخص نباشد

 

این اجرای سالار عقیلی و گروهش در جریان برنامه تلویزیونی«ملت ایران» در تالار اندیشه ترتیب داده شده بود و دست اندرکاران برنامه، نورپردازی صحنه را به شکلی تنظیم کرده بودند تا نوازندگان در تاریکی قرار بگیرند و تنها سالار عقیلی دیده شود

 

معمولا چهره مجرمانی که تصاویر شان از تلویزیون پخش می شود را مات می کنند؛ اما حالا موزیسین هایی که برای اجرا آن هم در یک برنامه مناسبتی دعوت شده اند تصاویرشان توسط تلویزیون مات می شود و این اتفاق باعث آزردگی شدید جامعه موسیقی کشورمان شده است. باید از خودمان بپرسیم اگر چنین رفتاری با هر یک از ما صورت می گرفت چه حالی پیدا می کردیم؟ اگر چنین برخوردی با هر صنف دیگری انجام می شد چه اتفاقی می افتاد؟ 

 

جامعه موسیقی که در داخل ایران و در چارچوب قوانین مملکتمان مشغول فعالیت هستند بخشی از جامعه بزرگ ایرانی محسوب می شوند که به حق، انتظار احترام دارند و مانند هر صنف دیگری نمی پسندند مورد برخوردهای سلیقه ای واقع شوند.

 

تمام آثار انقلابی و حماسی که این روزها از تلویزیون پخش می شود با همین سازهایی که تصاویرشان مات می شود ساخته شده اند. تمام آثاری که در ایام انتخابات پخش می شود به وسیله سازهای موسیقی و  توسط نوازنده هایشان اجرا شده اند. تمام آثاری موسیقی که در هفته دفاع مقدس از تلویزیون پخش می شود با استفاده از همین سازها ساخته شده اند. اکثر آثاری که در مناسبت های مذهبی و ملی از تلویزیون پخش می شود به وسیله همین سازها اجرا شده اند.

 

تمام قطعاتی که با مضامین عارفانه و عاشقانه و اجتماعی و تبلیغاتی و غیر از صدا و سیما پخش می شود توسط همین جامعه موسیقی  با سازهایشان اجرا شده است؛ اما در مقابل، دست اندرکار صدا و سیما نامهربانانه دست به مات کردن تصاویر نوازنده ها و سازهایشان می زنند.

باید پذیرفت که صدا و سیما در قبال جامعه بزرگ و شریف موسیقی ایران به نامناسب ترین شکل ممکن عمل کرده است.

 

حالا اکثریت غریب به اتفاق بخشی از جامعه ایرانی یعنی موزیسین ها و علاقمندان فرهنگ و موسیقی کشورمان از این رفتارهای سلیقه ای رنجیده خاطر هستند و این رنجش اکنون آرام آرام می رود تا به نا امیدی بدل شود.

 

برخی اجراهای موسیقی(مانند اجرای دو هفته قبل گروه موسیقی قشقایی هاوا) در شبکه جام جم همراه با نشان دادن ساز به نمایش در می آیند و در یک شبکه دیگر صدا و سیما یک اجرای موسیقی ایرانی با مات کردن سازها و نوازنده ها پخش می شود. برخوردهای سلیقه ای آن هم تا این اندازه می تواند جای سئوال داشته باشد.

 

امروز همان نوازنده هایی که تصاویرشان در شبکه دو سیما مانند تصاویر مجرمان مات شده است چه حالی می توانند داشته باشند؟ 

 

آیا وقت آن نرسیده نگاهی جدی به این رنجش و یاس عمیقی که تلویزیون در برخوردش با جامعه موسیقی ایجاد کرده انداخته شود؟ آیا همچنان باید انتظار چنین رفتارهای سلیقه ای و آزار دهنده ای را از تلویزیون داشت؟

بیست و سوم بهمن نود و چهار

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131