چرا در رديف هاي موسيقي در بعضي دستگاه ها، گوشه هاي متفاوتي هست كه در ديگر رديف ها ذكر نشده؟

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in از ما بپرسید بازدید: 687

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

چرا در رديف هاي موسيقي در بعضي دستگاه ها، گوشه هاي متفاوتي هست كه در ديگر رديف ها ذكر نشده؟مثل مثنوي دشتي در رديف كريمي كه در ميرزا عبدالله نيست؟

 

چرا در رديف هاي موسيقي در بعضي دستگاه ها، گوشه هاي متفاوتي هست كه در ديگر رديف ها ذكر نشده؟مثل مثنوي دشتي در رديف كريمي كه در ميرزا عبدالله نيست؟

همانطوری که می دانیم، ردیف موسیقی ایران مجموعه ای از آوازها و دستگاه های موسیقی ایران است که ریشه در موسیقی آوازی دارد. ردیف های موجود که بیشتر ردیف های سازی هستند، نیز با توجه به برداشت روایت کننده از ردیف های سازی و آوازی وقت تنظیم شده اند. یعنی راوی با توجه به شناختی که از موسیقی سازی و آوازی زمان خود داشت، گوشه های مختلف را تنظیم و ردیف می کرد. در این بین ممکن بود تعدادی از گوشه های مربوط به ردیف آوازی و یا سازی را در ردیف خود بگنجاند و تعدادی را حذف کند.

حتی ما گوشه هایی را داریم که با ملودی های مشابه، نام های مختلفی در ردیف ها دارند و یا گوشه های با نام مشابه و ملودی مختلف. نکته قابل توجه این است که این ناهماهنگی به هیچ عنوان ضعف نیست بلکه نشان از آزادی عمل، قدرت تشخیص و تحلیل راوی و سطح دانش موسیقی و سطح نوازندگی (ردیف سازی) دارد.

اگر شما هم بخواهید ردیفی را با توجه به ردیف های موجود بنویسید، با توجه به سطح دانش موسیقی، سطح نوازندگی، تحلیل و تشخیص و... خود، ممکن است با مقایسه و تجزیه و تحلیل ردیف ها به نتایجی برسید که همین تفاوت ها و مشابهات را در ردیفتان ثبت کنید.

عامل دیگر خصوصیتی است که در دو وسیله اجرا وجود دارد. صدای انسان و ساز از نظر تکنیکی و نوع منبع صوتی تفاوت هایی دارند.

ما با ساز نمی توانیم کلام و یا شعر اجرا کنیم. پس نمی توانیم بسیاری از جملات آوازی را همچون صدای انسان و به زیبایی آن اجرا کنیم. به همین خاطر تعدادی از گوشه ها را فقط در ردیف آوازی می گنجانیم.

همینطور تعداد زیادی از گوشه ها را با ساز می توان اجرا کرد که با آواز نمی شود. هم از نظر تکنیکی و هم از نظر زیبایی اجرا.

پس تعدادی از گوشه ها مختص ساز می شوند.

در این بین تعدادی از ردیف ها بینابین هستند، یعنی تعدادی از گوشه های آوازی را نیز در ردیف سازی آورده اند که این به راوی آن ردیف بر می گردد. و همانطوری که گفته شد، ملاک برتری یا ضعف ردیف نمی تواند باشد و فقط به تشخیص، زیبایی شناسی و... و همینطور به سطح نوازندگی راوی بر میگردد. زیرا ممکن است بنا به تشخیص راوی، بشود یک گوشه آوازی را با کمی تغییر با ساز نیز به زیبایی اجرا کرد.

در این بین لازم است نکته اصلی را بدانیم که تمامی ردیف های موجود، به عنوان میراثی از موسیقی گذشته نه چندان دور ما هستند، ولی نگرشی که ما باید به آن ها داشته باشیم، این باشد که از آن ها در جهت شناخت موسیقی و گسترش موسیقی استفاده کنیم. حال می بینیم که اگر هدف این باشد، می توانیم از تمامی ردیف ها استفاده کنیم.

شما می توانید یک ردیف را به عنوان الگو داشته باشید، و دیگر ردیف ها را نیز مرور کنید، خصوصا ردیف های آوازی که تعدادی از گوشه های موجود در آن ها مختص آواز هستند و برای اجرا با ساز زیبایی چندانی ندارند ولی می شود با کمی تغییر و ویرایش آن ها را با ساز نیز اجرا کرد.

بیست و پنجم بهمن هشتاد و هشت

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131