شجریان از بم سخن گفت

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 444

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شجریان از بم سخن گفت

واحد مرکزی خبر، مهر: محمد رضا شجریان از ارگ بم دیدن کرد. محمد رضا شجریان، به همراه رئیس شورای شهربم، شهردار بم و همچنین جمعی از خبرنگاران از ارگ بم دیدن کرد .محمد رضا شجریان که برای بازدید از پروژه باغ هنر، به بم سفر کرده بود، علاوه بر این کار، از ارگ جدید بم نیز دیدن کرد. او بعد از دیدن ارگ جدید، آوازی نیز در دستگاه سه گاه خواند. همچنین علی جهاندار نیز، قطعه ای خواند .شجریان بر مزار ایرج بسطامی که در حادثه زلزله بم، دار فانی را وداع گفت، حاضر شد و به روح والا و شخصیت فرهنگی این هنرمند درگذشته، ادای احترام کرد.

جلسه پرسش و پاسخ درباره پروژه باغ هنر بم با حضور محمد رضا شجریان و کارشناسان پروژه در این شهر برگزار شد. در این نشست محمد رضا شجریان رسانه ها را موثرترین عامل برای جذب کمک های مردمی جهت بازسازی شهر بم دانست .وی گفت: در کنار رسانه ها می توانیم هنرمندان را بسیج کنیم تا آن ها هم فعالیتی در این راستا داشته باشند، به عنوان نمونه این هنرمندان می توانند با برگزاری کنسرت و دیدارهای مختلف این پروژه را به هدف برسانند. شجریان افزود: من با برگزاری کنسرت برای انجام این پروژه موافق نیستم چرا که نمی توان مردم را مجبور به خرید بلیت های گران کرد، اگر همت عالی در این زمینه باشد، باز هم جوابگوی نیازهای ما نیست. البته اگر برگزاری کنسرت من موثر باشد من به شخصه و با توجه به شرایط کنسرت را برگزار می کنم .وی ادامه داد: شماره حساب ۴۲۸۰ بانک ملی شعبه هفت تیر تهران نیز برای دریافت کمک های مردمی به اسم خود من (محمد رضا شجریان) افتتاح شده است .

شروع این طرح گفت: استاد شجریان اول مهرماه به اصفهان آمدند و پیشنهاد اجرای این کار را به من دادند. ما پنج تیرماه به بم آمدیم و کارهای اولیه را انجام داده، ولی هجدهم تیرماه شروع به کار رسمی کردیم و اگر برنامه ای که من نوشتم پیشرفتی بدین گونه دارد، منطبق با امکانات مالی ما است. لازم است وسیله بیشتری داشته باشیم و یا با صرفه جویی کارگاهی به کار ادامه دهیم .در ادامه مهندس خواجه نصیر تصریح کرد: باغ هنر هفت هزار متر مربع زیربنا دارد که شامل چهار ساختمان است. یعنی کتابخانه، گالری، باغچه، آمفی تئاتر، فضای پیوندی و... که ما در حال حاضر مشغول انجام فاز اول که همان مدرسه موسیقی است هستیم. سقف زیر زمین این مدرسه هشتصد متر، سقف دوم ششصد مترو سقف بعدی آن چهارصد و پنجاه متر است. در قسمت دوم ما یک سقف هفتصد یا هشتصد متری داشتیم که هنوز به اتمام نرسیده است، که تا بدین جا چهل و پنج درصد از کار انجام شده است. وی افزود: کل بودجه برای ساخت این پروژه پنج و دو دهم میلیارد تومان برآورد شده که تا کنون سیصد میلیون تومان آن جمع آوری شده و امید است مابقی دیگر با کمک های خیریه مردم جمع آوری شود. در ادامه بهار مشیری درباره مقوله مقاوم سازی این پروژه خاطرنشان کرد: در چند سال اخیرطبق آیین نامه دو هزار و هشتصد تمام ساختمان ها باید ضد زلزله باشند که این بحث در این پروژه تا حدود ده ریشتر لحاظ شده است. به گفته مهندس خواجه نصیر تمام ضوابط ساختمان سازی در این پروژه رعایت شده و از نظر ساخت از بهترین امکانات موجود در محل استفاده شده است. وی افزود: پروژه باغ هنر در محل جنوب غربی شهر بم قرار دارد و معماری آن بر اساس معماری اصیل ایرانی طراحی شده است. البته به شرایط روز و نیاز این معماری را کمی مدرن تر کرده ایم تا از نظر وضعیت اقلیمی آب و هوا با محیط سازگاری داشته و در عین حال سمبلیک باشد .در ادامه شجریان بر کمک های مردمی تاکید کرد و گفت: بودجه ما درسه شب کنسرت و فروش دی وی دی ها هشتاد میلیون تومان بوده، همچنین خانه موسیقی چهل و هشت میلیون کمک کرده که روی هم رفته با کمک های شرکت های سونی و پاناسونیک دویست و هفتاد و نه میلیون تومان جمع آوری شد که تا الان دویست و هفتاد میلیون تومان آن خرج شده و لازم است فاجعه بم برای مردم دوباره یادآوری شود تا آن ها انگیزه هم یاری در آن ها تقویت شود .جذب کمک های بین المللی باید با موافقت دولت های این کشورها صورت بگیرد که آن هم بسته به دیدگاه و نظرشان در مورد کشور ما، تغییر خواهد کرد. ما به دنبال انجام یک کار اساسی و بنیادی در این شهر بودیم و گرنه می توانستیم یک طرح کوچک که در کوتاه مدت انجام می شود به انجام برسانیم .وی در پایان گفت: پروژه باغ هنر به اسم من ساخته نشده و به اسم شهید حجت قندی نام گذاری می شود. البته اسم مهم نیست و حرکت مهم است. تاکید می کنم این موضوع را بعد از یک سال و نیم اتفاق باید برای مردم دوباره یادآوری کرد. چرا که این طرح بنیادی یک شبه راه به جایی نمی برد .

بیست و دوم تیر هشتاد و چهار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131