جهانشاه صارمی و توضیح یک خبر

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 465

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جهانشاه صارمی و توضیح یک خبر

واحد مرکزی خبر، موسیقی هنری ایران: محترما، پیرو درج خبر مصاحبه با اینجانب از طرف خبرگزاری مهر در سایت موسیقی هنری ایران، توضیح چند مورد را ضروری می دانم، خواهشمند است جهت اطلاع عموم نسبت به انعکاس آن اقدام لازم مبذول فرمائید.

یک. از طرف خبرگزاری مهر هیچگونه مصاحبه ای با اینجانب صورت نگرفته است.

دو. مصاحبه تلفنی اینجانب فقط با خبرگزاری های میراث فرهنگی، ایلنا و سینا بوده است.

سه. در سوال خبرگزاری های فوق مبنی بر اینکه آیا آقای محمدرضا لطفی در جریان برگزاری کنسرت شما هستند یا خیر؟ پاسخ دادم، در شهریور ماه امسال که استاد به ایران آمده بودند، برپایی کنسرت بزرگداشت را با ایشان مطرح کردم و ایشان در جریان این امر می باشند. هم اکنون نیز پوستر کنسرت و اطلاعات دیگر، را برایشان ایمیل کرده ام.

چهار. در خبر خبرگزاری مهر از قول اینجانب آمده است: قطعاتی که گروه نهفت در کنسرت می نوازد توسط محمدرضا لطفی انتخاب و تائید شده است.

در توضیح این مطلب باید عنوان کنم که در کلیه کنسرتهای گروه نهفت، انتخاب قطعات و تنظیم آنها با اینجانب بوده، حتی در کنسرت بزرگداشت استاد علیزاده با وجود حضور استاد در ایران و ارتباط نزدیک من با ایشان انتخاب قطعات و تنظیم آنها با اینجانب بوده و استاد علیزاده از محتوای کنسرت اطلاعی نداشتند. در مورد کنسرت بزرگداشت استاد لطفی نیز قضیه بر همین منوال بوده و ایشان از قطعات و محتوای کنسرت به هیچ وجه اطلاعی نداشته اند و به عنوان یک موسیقیدان و سرپرست گروه، امضای اینجانب از نظر به کاربردن سلیقه در انتخاب قطعات و تنظیم آنها در پای هر یک از کنسرتهای گروه نهفت وجود دارد. کما اینکه علیرغم تنظیم زیبای استاد فخرالدینی برای تصنیف کوچه سار شب، گروه نهفت به دلایلی که توضیح آنها در این مقوله نمی گنجد، این تصنیف را با تنظیم اینجانب اجرا کرد.

با توجه به این موارد، این که جمله انتخاب و تائید قطعات توسط استاد محمدرضا لطفی از کجا آمده است، جای بسی تامل دارد.

پنج. در متن خبر از قول اینجانب آمده است، متاسفانه محمدرضا لطفی خودش در این برنامه حضور ندارد، اما شهریور امسال که به ایران آمده بود من موضوع کنسرت را مطرح کردم، ایشان استقبال کرد و چند قطعه برای اجرا از آثار خودش پیشنهاد کرد.

در توضیح این جملات باید عنوان کنم:

آ. عمدا یا سهوا نوعی بی احترامی در این جملات به چشم می خورد که در کلام اینجانب نسبت به استادان موسیقی و مخصوصا نسبت به استادان خودم (محمدرضا لطفی و حسین علیزاده) به هیچوجه وجود ندارد.

ب: در مورد استقبال ایشان از موضوع کنسرت باید عنوان کنم که نوار صوتی بعضی از کنسرتهای گروه نهفت در خارج از کشور به دست ایشان رسیده  بوده است و ایشان با نظر بسیار مثبت با خط فکری موجود در گروه نهفت و اجراهای آن برخورد کردند. اما زمانی که موضوع کنسرت بزرگداشت ایشان را مطرح کردم به دلایل زیاد از جمله مناعت طبعی که در ایشان وجود دارد، قضیه را خیلی جدی تلقی نکردند و صحبت ما با اصرار اینجانب و سکوت ایشان خاتمه یافت.

با این شرح مشخص می شود که نه تنها پیشنهادی از سوی استاد برای اجرای قطعاتشان داده نشده بلکه ایشان به هیچوجه از محتوای برنامه کنسرت نیز خبر نداشتند.

با این توضیحات نشر اخبار ناصحیح از سوی یک خبرگزاری رسمی را چگونه می توان توجیه کرد؟

گروه نهفت به مدت هشت سال در سخت ترین شرایط به حیات خویش ادامه داده و با تداوم و پشتکار، تجلیل از استادان موسیقی ایران و اجرای آثار آنان را سرلوحه فعالیتهای خویش قرارداده تا پلی باشد بین موسیقی هنری نشات گرفته از یک فرهنگ غنی و نسل نوجوان و جوان امروز.

امید دارم که مطبوعات و رسانه ها نیز من را در این امر فرهنگی یاری رسانند.

با احترام

بیست و سوم آذر ماه هشتاد و سه

سرپرست گروه موسیقی نهفت

جهانشاه صارمی

بیست و چهارم آذر هشتاد و سه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131