نامه خانه موسیقی به ۴ نامزد ریاست جمهوری

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 358

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نامه خانه موسیقی به ۴ نامزد ریاست جمهوری

واحد مرکزی خبر، مهر: نهاد مدنی خانه موسیقی با طرح مسائل و مشکلات صنفی جامعه موسیقیدانان کشور از چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواسته است تا دیدگاهها و برنامه های خود را در این زمینه به صورت شفاف اعلام کنند.

متن این نامه پنج بندی که در سایت خانه موسیقی آمده چنین است : زمان انتخابات ریاست جمهوری فرصت و بستری مناسب است برای ارزیابی و بررسی میزان مطالبات معوق و محقق نشده نهادهای مدنی و صنفی در دوره‌های گذشته و وقوف به برنامه‌های نامزدهای ریاست جمهوری دوره آینده و طرح انتظارات وخواست‌های صنفی، تا میزان پای‌بندی و التزام عملی نامزدها به این برنامه‌ها مشخص شود.

رئیس جمهور به عنوان بالاترین رکن اجرایی کشور، امکانات و اختیارات فراوانی دارد که در صورت برنامه‌ریزی و توجه مناسب به نیازهای اقشار و اصناف مختلف کشور، می‌تواند رشد و توسعه همه‌جانبه سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی کشور را سبب شود.

خانه موسیقی ضمن دعوت از تمامی اقشار جامعه و به خصوص اهالی موسیقی برای شرکت درانتخابات وتعیین سرنوشت خویش برخی مطالبات وخواسته‌های این صنف را که سالهاست اجرایی نشده، با چهار نامزد محترم ریاست جمهوری در میان می‌گذارد. امید که رئیس جمهور آینده بتواند این مطالبات را که جزو حقوق اساسی و برخاسته از نیازهای واقعی این قشر هنری و مبتنی بر قوانین اساسی و عادی است، پی‌گیری واجرا کند.

۱- به رغم وجود میلیونها شاغل و دست اندرکار مستقیم و غیر مستقیم موسیقی در کشور، در شاخه‌ها و پیشه‌های مختلف از نوازنده، خواننده، سازساز، آهنگساز و تهیه کننده، این قشر از بستر‌های مناسب سرمایه گذاری محروم مانده است. سرمایه گذاری در حوزه موسیقی به کاری با ریسک و خطرپذیری بالا تبدیل شده است و فعالیتهای افراد و موسسات موسیقی با موانع فراوانی روبرو می‌شود. برای نمونه هم اکنون از ۱۲۰ شرکت و موسسه موسیقایی تنها ۱۵ موسسه در این زمینه فعالند که طبعا اثرات منفی آن از جهات مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی به هنرمندان این حوزه منتقل می شود، لذا با توجه به اهمیت موضوع برای جامعه هنری و فعالان مناسب است تا بدانند رویکرد رئیس جمهور آینده در این زمینه چیست و چه بسترهایی را برای کم کردن میزان ریسک سرمایه گذاری در این حوزه صورتبندی می‌کند؟خانه موسیقی با بیش از نه هزار عضو شایق است تا بداند رئیس جمهور آینده چه بسترها و ساختارهایی را برای کارآفرینی و سرمایه گذاری در حوزه موسیقی پیش بینی کرده است؟

۲- بر اساس مطالعات و پژوهشهای انجام شده در دهه های اخیر مشخص شده است که آموزش موسیقی به شیوه‌ای علمی باید از دوران کودکی و حتی پیش از دبستان آغاز شود. در این سالها اگرچه آموزشگاههای آزاد موسیقی رشد و توسعه یافته‌اند موسیقی در آموزش و پرورش به حاشیه رانده شده و عملا این هنر فخیم  با بی‌اعتنایی آموزش و پرورش در تمامی این سالها روبرو شده است. البته محصول این کم توجهی در تمامی حوزه ها خود را بروز و ظهور داده است. متاسفانه در سه دهه گذشته آمار و ارزیابی شایسته ای در باره میزان آشنایی آموزگاران ومربیان تربیتی با علم موسیقی تهیه نشده و مجریان امور تعلیم و تربیت کشورمی‌دانند به رغم وجود ده‌ها هزار مدرسه و دبستان در سراسر کشور، عملا هیچ معلم موسیقی علمی در این مراکز آموزشی وجود ندارد و حتی در یکی دو مرکز تخصصی آموزش موسیقی( هنرستان موسیقی) هم مشکلات فراوانی فراروی هنرآموزان موسیقی است.

در این باره برای اهالی فرهنگ و هنر مملکت جای سوال هست که بدانند رئیس جمهور آینده و تیم برنامه‌ریزش در بسته‌های برنامه ریزی در این زمینه که ساماندهی به آن علاوه بر ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه می‌توان چندین هزار شغل در آموزش‌گاههای زیر نظر‌آموزش و پرورش ایجاد کرد و فارغ التحصیلان موسیقی را به کار گماشت چه برنامه مشخص و مدونی دارند؟

۳- دولت به عنوان حامی و ناظر به امور موسیقی کشور در این سالها کمترین بودجه و امکانات را به بخش موسیقی اختصاص داده و متاسفانه سرمایه گذاری در بخشهای عمرانی موسیقی همانند ساخت سالنهای مناسب موسیقی همچنان در بوته فراموشی قرار گرفته ‌است. طبیعی است که بخش خصوصی موسیقی از توان سرمایه گذاری برای ساخت سالنهای موسیقی برخوردار نیست و این امر به عنوان یک زیرساخت فرهنگی بر عهده دولت بوده و همین معضل سبب شده است تا اهل موسیقی برای اجرای زنده آثار خود به ناچار به سمت سالنهای غیرمتناسب با همه تبعات آن سوق داده شوند. امروزه تمامی دست اندرکاران موسیقی و مخاطبان آن و قطعا رئیس جمهور آینده هم می‌داند که در تمامی کشور تنها یک سالن موسیقی مناسب و فقط با گنجایش ۷۰۰ نفر وجود دارد که آن هم ۴۰ سال قبل در تهران ساخته شده است. حال آنکه وضعیت اجرای موسیقی در شهرستانها بسیار اسفناکتر از تهران است. آیا در دولت دهم ساخت و سازی در زمینه تالارها و مکانهای ویژه موسیقی با گنجایش بالا صورت خواهد گرفت؟

۴- برنامه مشخص تیم فرهنگی رییس جمهور منتخب برای حمایت و صیانت از هنرمندان موسیقی، به خصوص هنرمندان موسیقی نواحی ایران ‌که بخشی از هویت ملی ما در حوزه فرهنگ موسیقایی را شکل می‌دهند و از کمترین امکانات معیشتی برخوردارند چیست؟

۵ – به رغم گذشت ۴۰ سال از تصویب قانون دفاع از حقوق مولفان و مصنفان هنرمندان، و وجود ظرفیتهای فراوان این قانون در حمایت  و پیگیری این حقوق و مجازات متخلفان، هنوز این قانون به طور کامل و مفید اجرا نشده است و دولت به انحاء‌ مختلف از اجرا و یا پیگیری اجرای این قانون شانه خالی کرده و در نتیجه برخی نهادهای دولتی و خصوصی  به تضییع حقوق معنوی و مادی اهالی موسیقی می‌پردازند.

با وجود آن که اجرای این قانون در سینما با دستاوردهای مفید و قابل توجهی رو به رو بوده است، اما متاسفانه در بخش موسیقی به علت خلاء اجرا نشدن این قانون هیجان جوانان به سوی انحراف کشیده شده است. ‌برنامه مدون و مشخص دولت دهم و رئیس جمهور منتخب برای این نقیصه و حل معضل این گونه سیاست‌های دوگانه در اجرای یک قانون که عواقب بسیار داشته و ریسک سرمایه گذاری را در بخش موسیقی به شدت افزایش داده است چیست؟

جامعه موسیقی کشور انتظار دارد که نامزدهای دوره دهم دیدگاهها، برنامه ها و چشم اندازهای اجرایی خود را در موارد فوق به صورت شفاف اعلام دارند تا این جامعه فرهنگی و تاثیرگذار کشورکه اکثریت قریب به اتفاق این هنرمندان در نهاد خانه موسیقی (با بیش از نه هزار عضو) حضور دارند بتوانند نسبت به انتخاب نامزد اصلح تصمیمگیری نمایند.

شانزدهم خرداد هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131