لغو کنسرت‌ها در آستانه انتخابات برای فشار به رییس‌جمهور است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 723

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

لغو کنسرت‌ها در آستانه انتخابات برای فشار به رییس‌جمهور است

لغو کنسرت‌ها در آستانه انتخابات برای فشار به رییس‌جمهور است

لغو کنسرت‌ها در آستانه انتخابات برای فشار به رییس‌جمهور است
لغو کنسرت‌ها در آستانه انتخابات برای فشار به رییس‌جمهور است

رسانه‌های جهان نسبت به لغو کنسرت‌ها در ایران عکس‌العمل‌ متفاوتی نشان داده‌اند؛ روزنامه انگلیسی دیلی میل دلیل اصلی لغو کنسرت‌ها را انتخابات ریاست جمهوری سال آینده می‌داند.

به گزارش ایلنا، دیلی میل در گزارش امروز خود با اشاره به ماجرای لغو کنسرت‌ها در ایران نوشته است که در آخرین جدال با میانه‌روها، اجرای کنسرت زنده در دومین شهر بزرگ ایران یعنی مشهد ممنوع شده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی یکی از مقام‌های قوه قضاییه ایران گفته است: پلیس موظف است همه این موارد را گزارش کند. در حالی که وزیر ارشاد و استان دارد مسئولیت بیشتری برای نحوه رفتار مخاطبان و اجرای این کنسرت‌ها دارند.

این موجی از آخرین وضعیت لغو کنسرت‌ها در ایران تحت فشار تندروهای ایران است که همواره مورد انتقاد رییس‌جمهور ایران یعنی حسن روحانی قرار می‌گیرند.

ایران تاریخی غنی از لحاظ شعر و موسیقی دارد و این بدان معناست که رهبران مذهبی این کشور نسبت به سایر کشورهای مسلمان رویکرد انعطاف‌پذیرتری نسبت به هنر دارند، اما وزارت ارشاد موظف است همه موسیقی‌ها و متن موسیقی‌ها را قبل از اینکه هر آلبومی وارد بازار شود، ارزیابی و تایید کند.

این معضلات درست قبل از انتخابات دور بعد ریاست جمهوری روحانی در سال آینده مطرح شده است، او در این مدت به دنبال آزادی‌های اجتماعی بیشتر بوده است، اما اصولگرایان ایران به‌دنبال جلوگیری از آنچه که آنها به عنوان گسترش فرهنگ غرب معرفی می‌کنند، هستند.

این خبرگزاری با بیان اینکه یک مقام قوه قضاییه گفته که کمتر از یک درصد اهل موسیقی از لغو کنسرت‌ها متاثر شده‌اند، نوشته است: منتقدان گفته‌اند روحانی می‌خواهد با توجه به مسئله لغو کنسرت‌ها، اذهان را از گزارش‌های ضعیف ‌اقتصادی دولتش دور کند.

اوایل این ماه امام جمعه مشهد از فساد کسانی که به کنسرت می‌روند صحبت کرده بود و از مسئولان خواست کنسرت‌ها را در مشهد ممنوع کنند.

در ۱۱ سال گذشته هیچ کنسرتی در مشهد برگزار نشده است. علی جنتی وزیر ارشاد ایران هم لغو کنسرت‌ها را پذیرفت و به این دلیل که در مقابل تقاضاهای اصولگرایان تسلیم شده است، مورد انتقاد رییس‌جمهور قرار گرفت.

روز سه‌شنبه در نامه‌ای که توسط ۵۰۰۰ نفر از اهالی موسیقی ایران به امضا رسیده و در رسانه‌های اصلاح‌طلب منتشر شد نوشته شده بود که ممنوعیت کنسرت‌ها در مشهد یک فاجعه  است که موسیقی امروز و فرهنگ و حسن شهرت کشور را در آینده قربانی خواهد کرد.

کنسرت شهرام ناظری یکی از خوانندگان معروف سنتی ایران که او را با عنوان «پاوراتی ایران» می‌شناسند،  در شهر مذهبی یزد در هفته گذشته باید لغو می‌شد اما یکی از نمایندگان این کنسرت در ایران به خبرگزاری فرانسه گفته بود که یک گروه از مردم مذهبی خواهان لغو کنسرت‌ها هستند اما شهرام و حافظ ناظری خودشان تصمیم گرفتند این کنسرت برگزار شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131