بررسي تاثير طبيعت و محيط زيست در موسيقي ايران

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 684

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بررسي تاثير طبيعت و محيط زيست در موسيقي ايران

بررسي تاثير طبيعت و محيط زيست در موسيقي ايران

بررسي تاثير طبيعت و محيط زيست در موسيقي ايران
بررسي تاثير طبيعت و محيط زيست در موسيقي ايران

موسيقي بيانگر پيوند جسم و روح انسان با محيط اطراف وي و نيز نمايانگر هماهنگي و هارموني بين اجزاي مختلف طبيعت است.

چکیده:

موسيقي بيانگر پيوند جسم و روح انسان با محيط اطراف وي و نيز نمايانگر هماهنگي و هارموني بين اجزاي مختلف طبيعت است. موسيقي در ذات خود برگرفته از اصوات طبيعي است و به هر ميزان كه به طبيعت نزديك شود، در واقع به ذات خود نزديك شده است، زيرا اصوات چيزي نيستند جز روح طبيعت. در تهيه اين مقاله تاثير طبيعت و محيط زيست در کليه جنبه هاي موسيقي کنوني ايران مورد بررسي قرار گرفته است و با استفاده از مطالعات کتابخانه اي، بررسي منابع صوتي و مطالعات ميداني در نواحي مختلف ايران، مشخص گرديده است که در موسيقي كنوني ايران آنچه تاثير طبيعت و محيط زيست بر آن ها بيشتر مشهود است، موسيقي سنتي، موسيقي ملي و موسيقي محلي است.


موسيقي سنتي ايران بر اساس موسيقي دستگاه ها و رديف که در اصل مجموعه ملودي هايي است که به وسيله افراد مختلف در زمان هاي گوناگون جمع آوري شده، شکل گرفته و از ديدگاهي ديگر، منظومه اي از قطعات موسيقي نواحي مختلف ايران است كه پاره اي از عام ترين ويژگي هاي فرهنگي و طبيعي ايران را دارا مي باشد. در موسيقي ملي ايران که شامل آهنگ ها، تصانيف و ترانه هاي ايراني است، جلوه هاي زيست محيطي طبيعي ايران منعكس شده كه در اين مقاله پس از بررسي نمونه هاي مرتبط، جدولي از آن ها تهيه گرديده است.

هر ناحيه از ايران با توجه به موقعيت جغرافيايي، بافت فرهنگي اجتماعي و آيين هاي محلي، موسيقي مخصوص خود را دارد. طبيعت و محيط زيست بر رفتار و ذهنيت مردم مناطق مختلف و در نتيجه موسيقي آن ها تاثير متفاوتي مي گذارد. مردم هر منطقه بر اساس شرايط اوليه محيطي خود به انتخاب ساز و نغمه هاي موسيقي مي پردازند. موسيقي محلي مانند موسيقي خراسان، گيلان، مازندران، كردستان، لرستان، بلوچستان، آذربايجان و تركمن صحرا، از طبيعت بيشتر وام گرفته است و نقش طبيعت و محيط اطراف در آن بيشتر مشهود است.

نویسندگان:  ماجدي حميد, شاملوكيا شبنم

 

دانلود کامل مطلب

بررسي تاثير طبيعت و محيط زيست در موسيقي ايران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131