بارداری و تاثیرات موسیقی بر جنین

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 2126

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

بارداری و تاثیرات موسیقی بر جنین

بارداری و تاثیرات موسیقی بر جنین

بارداری و تاثیرات موسیقی بر جنین
بارداری و تاثیرات موسیقی بر جنین

اختصاصی موسیقی هنری ایران:

امروزه اسباب بازی ها، سی دی های موسیقی و سایر محصولات تجاری بسیاری جهت بهره بردن جنین از موسیقی طراحی شده اند و  با تبلیغات گسترده اینطور ادعا می کنند که تاثیرات عمیق و مثبتی را برای جنین فراهم خواهند کرد.
والدینی که در انتظار تولد فرزند خود هستند نگران این موضوعند که آیا تهیه چنین محصولاتی ضروری است و اصلا کدام یک از انواع موسیقی برای جنین مفید است.

بارداری و تاثیرات موسیقی بر جنین
بارداری و تاثیرات موسیقی بر جنین

دانشمندان نظریات متفاوتی در مورد نحوه ی اثرگذاری موسیقی بر جنین ارایه می دهند. مطالعات دو دهه ی اخیر نشان می دهد که جنین می تواند صدا ها را بشنود چرا که گوش داخلی در سه ماهه ی پایانی بارداری به تکامل می رسد و در آخر هفته ی بیست و ششم جنین از طریق افزایش ضربان قلب به موسیقی واکنش نشان می دهد، اکثر محققان همین واکنش جنین را به عنوان نشانه ای از اثرات مثبت موسیقی تلقی می کنند.

مقاله ای در مجله ی مربیان موسیقی به چگونگی تاثیرات قرارگیری جنین در معرض موسیقی نگاهی انداخت؛  مادرانی جهت آزمایش انتخاب شدند؛ در مورد گروهی از آنان دو نوع موسیقی آرامش بخش و پرتحرک دقیقا از روی شکم  برای جنین پخش شد. بعد از تولد نوزاد محققان حرکات و واکنش های نوزادان را مورد بررسی قرار دادند؛ نتیجه ی این بررسی ها اینطور نشان داد که این نوزادان از توجه بیشتر، توان تقلید صوت و ایجاد آوای بهتری به نسبت سایر همتایان خود برخوردار بودند.

جنین صدای مادر و اصوات داخل بدن او مثل تنفس، حرکت و... را بیش از هر صدای دیگری می شنود و مطالعات نشان می دهند که صدای مادر دوست داشتنی ترین صدا برای جنین است چنان که حتی قادر است آن را در لحظه ی تولد هم تشخیص دهد؛ پس خواندن آواز و لالایی لذت بخش ترین صدا برای اوست چرا که فرصت دارد تا صدای مادر و موسیقی را توأمان بشنود.

اما تمامی دانشمندان موافق وجود وجود چنین تاثیرات مثبتی بر جنین نیستند. به عنوان مثال یک متخصص عصب شناسی در دانشگاه کالیفرنیا  معتقد است که افزایش ضربان قلب جنین می تواند نشانه ای از عدم احساس آرامش در او باشد.

این نکته که تحریک مغز توسط موسیقی قادر به ایجاد تاثیرات مثبت است منطقی به نظر می رسد چرا که عمده رشد مغزی جنین در رحم مادر صورت می گیرد و اینجاست که محققانی که بر این تاثیرات باور دارند به فکر انتخاب مناسب ترین انواع موسیقی می افتند.

شواهد نشان می دهند که جنس موسیقی بر نوع واکنش جنین موثر است چنانکه موسیقی های آرامش بخش مثل موسیقی کلاسیک غربی و اصوات موجود در طبیعت موجب آرامش و موسیقی های شلوغ با صداهای بلند برهم ریزاننده ی آرامش جنین است.

بر اساس همین ایده است که گفته می شود مادرانی که سعی دارند تا موسیقی را از طریق گذاشتن هدفون بر روی شکم و با صدای بلند به گوش جنین برسانند باعث ناراحتی جنین خود می شوند چرا که مایع موجود در رحم باعث می شود تا صدا با شدت زیادی به گوش جنین برسد.

بارداری و تاثیرات موسیقی بر جنین
بارداری و تاثیرات موسیقی بر جنین

اگر چه هیچکدام از این تحقیقات سابقه ای طولانی ندارند و ایده هایی چون تاثیرات موسیقی کلاسیک بر رشد مغزی و ایجاد ارتباط بین قسمت های مختلف مغز و کارکرد بهتر حافظه هنوز در حد فرضیه هستند اما شواهد بسیاری تکیه بر تاثیرات مثبت موسیقی های ارامش بخش بر روی جنین دارند و این آثار معمولا پس از تولد نیز ادامه می یابد.

بسیاری از نوزادان با موسیقی هایی که در دوران جنین شنیده اند آرام می شوند و حتی قادرند با ریتم آن هماهنگ شوند.

موسیقی برای مادر مفید است چرا که به او احساس ارامش می دهد و این احساس خوب مستقیما بر جنین تاثیر می گذارد. بنابراین انواعی از موسیقی را انتخاب کنید که آرامش بخش بوده و شدت صوتی کمی داشته باشند چرا که صدای بلند موسیقی مخل آسایش جنین بوده و باعث تکان های شدید او می گردد. شدت و بلندی صدای موسیقی باید در حد صدای موسیقی های ملایمی باشد که در فروشگاه ها می شنوید.

پس اگر قصد تهیه ی محصولات و وسایل موسیقی دوران بارداری مثل کمربند دور شکم، هدفون و..... را دارید حتما دقت کنید که صدای حاصل از این محصولات بلند تر از حد معمول نباشد. این محصولات ایده های جالبی دارند اما اصلا ضروری به نظر نمی رسند چرا که مایع درون رحم خود به خود به رسیدن موسیقی به گوش جنین کمک می کند پس می توانید همانطور که به فعالیت های روزمره ی خود می رسید یک موسیقی مناسب را برای پخش شدن در محیط انتخاب کرده و به آرامش خود و نوزادی که در راه دارید کمک کنید.

منبع:

Pregnancy and The Effect of Music on the Fetus

by Patricia Hughes

ترجمه: پرستو مرادی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131