موسیقی «مختارنامه» و بی‌اعتنایی به حقوق یک گردآورنده

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 572

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موسیقی «مختارنامه» و بی‌اعتنایی به حقوق یک گردآورنده

موسیقی هنری ایران: جدای از تلاشی که آهنگساز موسیقی سریال «مختارنامه» صرف این کار کرد و در موسیقی خود طعمی و رنگی از موسیقی مذهبی پرملاط و پشتوانه منطقه بوشهر را به کار گرفت، در حواشی و پس و پشت این به‌کارگیری، رفتارهایی بروز کرد که شاید برای صدمین بار زخم کهنه بی‌اعتنایی سازمان صداو‌سیما به حقوق معنوی و مادی هنرمندان موسیقی را، باز کرد.

خبرآنلاین: ماجرا از این قرار است؛ دو نغمه‌ای که آهنگساز اثر در کار خود به کار گرفت (در تیتراژ ابتدایی که نوحه‌خوانی با مطلع شعر «برخیز که شور محشر آمد» و لالایی یک بانو در تیتراژ انتهایی)، پیش از این و در سال‌های اولیه دهه ‌۸۰ در یک سی‌دی در کنار کتاب اهل ماتم، به کوشش محقق و موزیسین‌ برجسته منطقه جنوب، محسن شریفیان، فراهم آمده بود. نگارنده این بخت‌یاری را داشت که در همان سال‌ها در سفری به تبریز آقای شریفیان را ببیند و این کتاب و آلبوم را از ایشان هدیه بگیرد.

زمان گذشت و چند سال بعد جهانگیر نصری اشرفی، محقق‌ شناخته‌شده فرهنگ عامه و فولکلور ایران، به فکر گردآوری مجموعه موسیقی شیعیان ایران افتاد و چنانکه بعدها آقای شریفیان به راقم این سطور گفت، او با پیشنهاد آقای اشرفی برای قراردادن برخی از نغمه‌های‌آن پژوهش مستقل در این مجموعه موافقت ‌می‌کند.

در نهایت این مجموعه در یک آلبوم با پنج سی‌دی از سوی انتشارات ماهور به بازار موسیقی عرضه ‌می‌شود.

در تیتراژ ابتدایی و انتهایی «مختارنامه»، هیچ‌ نامی از فردی که چنین کاری را گردآوری کرده و حتی تهیه‌کننده و گردآورنده آلبوم بعدی (آقای نصری اشرفی) نیامده و تنها به ذکر نام آقای محمد موسوی، مدیر انتشارات ماهور اکتفا شده است.

این‌که آقای موسوی به عنوان ناشر این کار چقدر روی این اثر کار کرده‌اند؟ و آیا این کار و ایده‌ آن از آقای اشرفی بود و ناشر تنها و در آخرین مراحل به انتشار ‌آنها مبادرت کردند و یا ناشر سفارش‌دهنده و ایده‌پرداز اصلی کار بوده‌، محل نزاع این نوشته نیست، اگر چه به دلیل نبود قرارداد‌های روشن و شفافی که تمامی مراحل کار را پیش‌بینی کند،باید این پرسش مطرح شود که وقتی اثری غیر از پخش به صورت سی‌دی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد، حقوق معنوی و مادی گردآورندگان و پدید‌آورندگان چه می‌شود و در کجا قرار می‌گیرد؟

پرسش این است؛ جایگاه گردآورنده اصلی این کار (محسن شریفیان) در کجاست؟ و اصولا‌ آیا هیچ عقل سلیمی می‌تواند بپذیرد سریالی به عظمت «مختارنامه»‌ ساخته‌ ‌شود، با بودجه‌ای نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان. و در آن  برای داشتن مشاوری حقوقی در کنار و همراه این گروه هیچ ‌گونه پیش‌بینی و تمهیدی اندیشیده نشود که چنین مواردی را به کارگردان و تهیه‌کننده و حتی دست‌اندرکاران صدا‌و‌سیما یاد‌آوری کند؟

اگر کارگردان و تهیه‌کننده‌ای به آهنگسازی سفارش کاری‌ را می‌دهد و او هم کار را تمام و کمال تحویل می‌دهد،‌ یک نفر نباید از این آهنگساز محترم بپرسد که برادر من! تو که این آهنگ و تم محوری را از چنین آلبومی گرفتی، ‌آیا مجوز استفاده از این قطعه را هم از تهیه‌کننده و یا گردآورنده ‌اصلی اثر گرفته‌ای؟ آیا آقای میرباقری یک‌بار از خود پرسیده‌ اخلاق و حلال و حرامی هم باید در این گونه موارد وجود داشته باشد؟

یا این که بعد از پخش چند قسمت از سریال و اعتراضات چندین‌باره گردآورنده اصلی اثر و نامه‌نگاری به رئیس سازمان، تازه به یاد‌ آقایان افتاده که بله، کسی هم آن پایین‌پایین‌ها در حال غر زدن است و بهتر است با زدن نامش در انتهای تیتراژی که هزار اسم دیگر هم در ظرف یک دقیقه و نیم در‌ آن رژه‌ می‌روند کلک این مزاحم را هم بکنیم.

تمامی این موارد نشان می‌دهد که حتی در پس و پشت سریالی که دعوی اخلاق و شجاعت و مروت اسلامی دارد، کارهایی صورت می‌گیرد (آگاهانه یا ناآگاهانه)که با همان دعاوی هم همخوانی دارد.

واقعا این صدا‌و‌سیمایی که مدام درس اخلاق به دیگران می‌دهد،‌ چه زمانی می‌‌خواهد خود و دست‌اندرکاران و تهیه‌کنندگانش بیاموزند که دست تطاول بر اموال آدمیان و اشخاص، به خصوص اهالی موسیقی دراز نکنند؟

آیا رئیس سازمان صداو‌سیما با آن دایره حقوقی عریض و طویلش نمی‌خواهد برای یکبار هم که شده به سخن اهل موسیقی گوش دهد و قوانین موجود را مروری دوباره کند تا دریابد که چه اخلاقا و چه شرعا و چه قانونا، درباره این گروه از هنرمندان اجحاف روا می‌دارند؟

هجدهم بهمن هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131