نوشته ای برای آلبوم تکنوازی تار فراز انتصاری

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 491

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فراز انتصاری متولد ۱۳۶۲در تبریز، و همانطور که خود در توضیحات آلبوم آورده از سال ۱۳۷۷ نواختن تار را آغاز کرده و نزد داریوش پیرنیاکان ردیف آقاحسینقلی و ردیف عالی شهنازی را آموخت. در دانشگاه آزاد مدرک کارشناسی موسیقی را گرفته، نزد مجید کیانی شناخت موسیقی ردیف-دستگاهی ایران را فرا گرفته و در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی نیز مدتی عضویت داشت.

این توضیح را می توان برای اکثر نوازندگان و فارغ التحصیلان موسیقی دارای درجه نوازندگی متوسط به بالا در نظر گرفت. ولی نوازنده متوسط با این مدت نوازندگی، و این سن را کمتر می توان یافت که اقدام به انتشار آلبومی این چنین کرده باشد، به ردیف مسلط باشد، حس اجرا، صدادهی سازش چنین باشد و...

من، فراز انتصاری را جزو آن دسته از نوازندگان با درجه نوازندگی خوب و جوانی می دانم که می خواهد حرفی نو را فریاد کند. جدا از آنچه که ما همیشه آن را در نظر می گیریم که همان "تا وقتی استاد نگفت، حق نداریم..."

با شنیدن این اثر، آن چه بیشتر از هر چیزی خود را می نمایاند همان علاقه به ردیف است. علاقه ای که می توان با شنیدن هر قسمت از کار، در تک تک جمله های این اثر شنید. فاصله گذاری ها، سکوت ها، ترتیب و انتخاب گوشه ها، مضراب های ردیفی، جمله بندی های ردیفی و...

فراز این آلبوم را از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸ ضبط کرده و با سازهای مختلف و در زمان های مختلف. و این سیر تکاملی نوازندگی و اجرا را می توان به وضوح شنید. پختگی و کمی از بندها رها شدن مضراب ها و جمله بندی را در اجرای دشتی می توان شنید. و این که می توان گفت اگر فراز با همین روش و به نظر من با کمی دید بازتر، ادامه دهد، می تواند در نوازندگی به درجات بهتری دست یابد.

شنیدن این آلبوم برای کسانی که می خواهند با نسل جدید نوازندگان موسیقی ردیفی ایران آشنا شوند می تواند هم انگیزه ای برای نوازندگی باشد، هم تشویق این نوازنده و دیگر نوازندگان.

امثال فراز انتصاری در این موسیقی بسیارند، ولی مشکلات انتشار آلبوم و... شاید اجازه نداده تا بتوانیم صدای سازشان را بشنویم.

همانطور که مشکلات بسیار برای انتصاری نیز وجود داشته ولی توانست صدای ضبط شده سازش را بالاخره به گوش ما برساند.

با خرید و نه کپی و دانلود این اثر و دیگر آثار موسیقی نوازندگان و موسیقی دانان کشورمان، هم انگیزه بیشتری برای کار بیشتر به این عزیزان می دهیم و هم مشکلات مالی انتشار آلبوم های این عزیزان را کم می کنیم.

برای خرید این آلبوم (ارسال پستی) کلیک کنید

رضا کلانتری

هشتم اردیبهشت هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131