آفرین بر موسیقی، و خوش به حال نیشابور

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in مقالات بازدید: 566

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آفرین بر موسیقی، و خوش به حال نیشابور

پس از آنکه خبر درگذشت استاد پرویز مشکاتیان، خبر نخست هنر ایران شد، به خوبی توانستیم میزان عشق به هنر و موسیقی نزد گروه ها و افراد را در این واقعه بشناسیم و این واقعه خود توانست محکی باشد برای این قیاس.

برگزاری مراسم بسیار باشکوه روز پنجشنبه، و ازدهام دوستداران موسیقی و پرویز مشکاتیان در محوطه تالار وحدت، پوشش خبری این مراسم توسط سایت های موسیقی و خبرگزاری ها و روزنامه های کشور، این واقعیت را به ما نشان داد که مردم ما به خوبی هنرمند واقعی را می شناسند و همانطوری که استادان علیزاده، درویشی و پیرنیاکان گفتند، بی مهری هایی که به موسیقی و موسیقی دان می شود نمی تواند باعث دلسردی و جدایی این قشر شود.

آفرین بر شما دوستداران و همراهان موسیقی، که پرویز مشکاتیان را تنها نگذاشتید. همانطوری که همیشه سالن را برای اجرای استاد پر می کردید، در روز خداحافظی از او نیز سنگ تمام گذاشتید.

آفرین بر نیشابور

نیشابور دیروز تطعیل بود. بازارش، برای مشکاتیان تعطیل بود.

مردمش آمدند. آن طور که خیابان ها بسته شد. در تمام طول مسیر، آنچه دیده می شد، دوستداران مشکاتیان بودند.

و خوش به حال نیشابور

خوش به حال نیشابور که گوهری همچون خیام، عطار و حال پرویز مشکاتیان را در بر می گیرد و خوش به حال نیشابوریان که استاد را در کنار خود دارند.

آفرین بر مسئولین نیشابور

شاید یکی از معدود کارهای مفیدی که در این چند سال انجام شد، انتقال استاد به نیشابور و آرام گرفتش در کنار عطار بزرگ بود که از سوی شهردار و شورای شهر نیشابور صورت گرفت. جالب این جاست که مسئولین از این پیشنهاد استقبال هم کردند. و باز هم آفرین بر این عزیزان هنر دوست.

آفرین بر استاد حسین علیزاده

استاد علیزاده در تمام مراسمی که در تهران و نیشابور برگزار شد در میان جمعیت و مردم حضور داشت. و به جرات می گوییم که رسم دوستی و رفاقت را تمام و کمال به پرویز مشکاتین و دوستدارانش ادا کرد.

استاد حسین علیزاده، دوست، همکار و یار پرویز مشکاتیان بود و حضور این چنینی اش درسی دیگر برای ماست.

آفرین بر داریوش پیرنیاکان، علی رستمیان، حمید رضا نوربخش و کیوان ساکت

آفرین بر داریوش پیرنیاکان، علی رستمیان، حمید رضا نوربخش و کیوان ساکت، که یار دیرینشان را تنها نگذاشتند. این عزیزان نیز تمام و کمال حضور داشتند.

آفرین بر همایون شجریان

آفرین بر همایون شجریان که هم به عنوان یکی از بستگان و هم به عنوان نماینده شجریان بزرگ در تمامی مراسم حضور داشت.

و خوش به حال  موسیقی که یک بار دیگر همبستگی و جدایی ناپذیری اش را به همه نشان داد. ولی ای کاش این همبستگی در همه جای موسیقی دیده شود.

 

پرویز مشکاتیان زنده است. چون موسیقی زنده است

موسیقی راه خودش را می پیماید، بخشی از پایه های استوار موسیقی ایران در این چند ساله را پرویز مشکاتیان ساخته است، پس تا زمانی که موسیقی زنده است، پرویز مشکاتیان هم زنده است.

دوستان، کار شروع شده. شنیدن و اجرای هر کدام از کارهای مشکاتیان خود کلاس درسی است برای ما.

با زنده نگه داشتن موسیقی مشکاتیان، موسیقی ایران را پویا و زنده نگه می داریم.

 

رضا کلانتری

پنجم مهرماه هشتاد و هشت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131