موسیقی آذری به اشتباه به نام جمهوری آذربایجان ثبت شده‌است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 776

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موسیقی آذری به اشتباه به نام جمهوری آذربایجان ثبت شده‌است

موسیقی هنری ایران: وحیداسداللهی استاد موسیقی و نوازنده آلبوم "ردیف‌های آذربایجان" گفت:بسیاری از مقام‌های موسیقی آذربایجان که متعلق به آذری زبان‌های ایران است متاسفانه در طول سال‌های متمادی به دلیل کم توجهی به دست فراموشی سپرده شد و امروزشاهدیم این مقام‌ها را جمهومری آذربایجان ثبت و به نام خود ضبط کرده است.

اسداللهی ضمن بیاناین مطلب در خصوص انتشار آلبوم موسیقی "ردیف‌های آذربایجان" در گفتگو باخبرنگار مهر، گفت: مقام‌های موسیقی آذربایجان مظهر اصلی و شاهکار نبوغ موسیقایی ملت آذربایجان و معرف هویت موسیی این سرزمین است. این میراث گرانقدر مجموعه نغمه‌هاو گوشه‌هایی است که از گذشته‌های دور با نظمی خاص و متناسب با ذوق و اصول زیبایی شناسانه هنرمندان این سرزمین در قالب هفت مقام اصلی(دستگاه) و بیش از هفتاد مقام فرعی(مد) شکل گرفته و به صورت شفاهی و سینه به سینه منتقل شده است.

وی در ادامه صحبت‌هایخود با اشاره به چرایی انتشار این آلبوم گفت: بسیاری از مقام‌های موسیقی آذربایجان که متعلق به آذری زبان‌های ایران است متاسفانه در طول سال‌های متمادی به دلیل کم توجهی به این گنجینه‌های عظیم تاریخی به دست فراموشی سپرده شد و امروزه شاهد هستیم این مقام‌ها را جمهومری آذربایجان ثبت و به نام خود  کرده‌است. از همین‌ رو ردیف‌های موسیقی آذربایجان را به منظور یادآوری آنچه داشته‌ایم منتشر کرده‌ایم.

 

وی در ادامه افزود: این مجموعه با ارزش‌ترین میراث سرزمین آذربایجان به حساب می‌آید که به نوعی تجلی احساسات و تبلور فرهنگ عامی مردم آذری زبان این سرزمین است از همین‌ رو دوام و بقای موسیقی آذربایجان بستگی به حفظ و اشاعه آن دارد. خوشحالم که پس از سال‌ها انتظاربرای نخستین‌بار در ایران مجموعه مقام‌های موسیقی آذربایجان منتشر می‌شود.

وحید اسداللهی در ادامه بااشاره به این نکته که آلبوم ردیف‌های موسیقی آذربایجان حاصل یک عمر فعالیت است گفت: این مجموعه حاصل یک عمر کار است. ردیف‌ها با پنجه دلنشین استاد رحمان اسداللهی نواخته شده‌است و لهجه مقام‌های موسیقی آذربایجانی همراه با گوشه‌های ایرانی در تک‌تک مقام‌ها شنیده می‌شود.

این استاد موسیقی آذربایجانی افزود: اگر چه هنرمندان جمهوری آذربایجان به دلیل حمایت‌های همه جانبه متولیان هنری کشورشان سهم بیشتری در رشد موسیقی آذربایجانی داشته‌اند اما نباید تلاش‌ها وزحمات هنرمندان آذربایجان ایران را که با کمترین امکانات برای معرفی این موسیقی کوشیده‌اند را نادیده گرفت. همچنین تشکر ویژه ازحوزه هنری دارم که با حمایت از انتشار این آلبوم کار بزرگی در راستای شناساندن موسیقی آذربایجان انجام داده است.

وی در پایان افزود: یکی ازبزرگترین آرزوهای من این است که ردیف‌های موسیقی آذربایجانی در واحدهای درسی دانشکده‌های موسیقی تدریس شود.

 

سی و یکم اردیبهشت نود و یک

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131