پیرنیاکان: استمرار برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ضروری است

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 659

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پیرنیاکان: استمرار برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ضروری است

موسیقی هنری ایران: داریوش پیرنیاکان گفت : جشنواره موسیقی نواحی همواره از پربارترین جشنواره‌های هنری در کشور بوده است و به منظور حفظ میراث شفاهی موسیقی ضرورت دارد که این جشنواره بدون وقفه و هرساله استمرار یابد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیرنیاکان ضمن بیان این مطلب گفت: من از دوره اول در این جشنواره حضور داشتهام و از نزدیک در جریان روند این جشنواره بودهام و معتقدم موسیقی نواحی ایران فضایی برای ارائهشدن ندارد. به عبارت دیگر موسیقی هر منطقهای جز در روستا، شهر یا منطقه خودش در هیچجای دیگر امکان عرضه ندارد. بنابراین جشنواره موسیقی نواحی جایی است که میتواند تمامی این موسیقیها را عرضه کند.

دبیر و سخنگوی خانه موسیقی با بیان اینکه جشنواره موسیقی نواحی میتواند در شناساندن موسیقی نواحی تأثیر به سزایی داشته باشد، افزود: جایگاه این جشنواره اساساً برای معرفی انواع موسیقی مناطق تعریف شده است. در این جشنواره البته باید تأکید بیشتر بر معرفی افراد و نوازندهها و راویان موسیقی باشد به ویژه اگر این جشنواره بتواند جوانان فعال در این حوزه موسیقی را معرفی کند، شاهد پویایی بیشتر موسیقی نواحی خواهیم بود.

داریوش پیرنیاکان افزوداگر روند برگزاری دچار وقفه شود، افراد فعال در این حوزه از موسیقی نیز مأیوس میشوند و ادامه کار برایشان سخت میشود ضمن اینکه شرایط دیگری هم برای تداوم پویایی موسیقی مناطق لازم است. از جمله این شرایط توجه به نفس توسعه و نفس حفظ و نگهداری از موسیقی نواحی است.

وی در پایان گفت : مهمترین وجه برگزاری جشنواره موسیقی نواحی، خارجکردن آن از حالت ویترینی است. اساساً کل کارهای فرهنگی نیز باید به همین شکل برگزار شود. نباید اجازه داد این جشنوارهها در سطح نمایشی و ویترینی برگزار شود بلکه همواره باید به نفس توسعه موسیقی نواحی فکر کنیم.

ششم اردیبهشت نود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131