رهبر ارکستر ملی: مسائل فنی ارکستر موسیقی ملی در حاشیه قرار ندارد

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 694

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رهبر ارکستر ملی: مسائل فنی ارکستر موسیقی ملی در حاشیه قرار ندارد

موسیقی هنری ایران: بردیار کیارس گفت : صدادهی مناسب ارکستر موسیقی ملی یکی از ضروریات اجرای این ارکستر است از همین رو مسائل فنی برگزاری یک کنسرت خوب مانند صدای سالن ، نور کافی روی صحنه نباید جز مسائل حاشیه ای قرار گیرد.

بردیار کیارس رهبرارکستر موسیقی ملی ضمن بیان این مطلب در خصوص کم و کیف فراهم آوردن شرایط مناسب برای برگزاری کنسرت در گفتگو با خبرنگار مهر ، گفت : به روی صحنه آمدن ارکستر موسیقی ملی پس از دو سال وقفه حساسیت و انتظارهای اهالی موسیقی از این اجرا را تا اندازه ای بالا برده است ازهمین رو شرایط برگزاری یک اجرای خوب نه تنها در ارکستر موسیقی ملی بلکه در همه سالنها و برای تمام گروه ها باید مناسب باشد و مسئولان اجرایی بیست و ششمین جشنواره موسیقی فجر باید به این مسئله اهمیت ویژه ای دهند.

وی در ادامه به رپرتواری که برای برگزاری نخستین اجرای ارکستر موسیقی ملی آماده شده اشاره کرد و گفت : قطعات "نینوا" و "سلام" از آثار حسین علیزاده، "بیژن و منیژه"به آهنگسازی حسین دهلوی، "نغمه خراسانی" از ساخته های ارسلان کامکار و هفت قطعه کوتاه برای ارکستر اثر احمد پژمان اجرا می شود ؛ ضمن اینکه در این اجرا غیر از قطعه "بیژن و منیژه" که سازهای ایرانی در آن نقشی ندارد در باقی قطعات سازهایی چون تار، سنتور، قانون ، عود و نی نواخته می شود.

کیارس در پایان در پاسخ به چرایی انتخاب این قطعات گفت : انتخاب آثار برای اجرای ارکستر موسیقی ملی براساس تصمیم شورای فنی صورت گرفته است که به اعتقاد من انتخاب خوبی از مجموع آثار آهنگسازان سه نسل مختلف است از سوی دیگر ارکستر موسیقی ملی تمایل بسیاری برای اجرای این قطعات دارد چراکه این آثار از جمله قطعات مطرح است و هم نوازنده های ارکسترآشنایی به کم و کیف اجرای این قطعه دارند.

لازم به ذکر است کنسرت ارکستر موسیقی ملی به رهبری بردیا کیارس در تاریخ ۵ و ۶ اسفندماه ساعت ۲۱ در تالار وحدت برگزار می شود.

دوازدهم بهمن هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131