مدیر انتشارات آوای باربد: تیراژ ۱۰۰ هزارتایی موسیقی سنتی افسانه است!

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 812

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیر انتشارات آوای باربد: تیراژ ۱۰۰ هزارتایی موسیقی سنتی افسانه است!

موسیقی هنری ایران: مدیر انتشارات آوای باربد که تا یک ماه دیگر آلبوم «جلوه گل» با صدای علیرضا قربانی را منتشر خواهد کرد، تیراژ ۱۰۰ هزارتایی آلبوم‌های موسیقی سنتی را افسانه دانست و گفت اگر علاقه به موسیقی و هنر نبود؛ تاکنون بارها از پا درآمده بودیم.

حمید اسفندیاری(مدیر انتشارات آوای باربد) در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: یین اثر موسیقایی حدود ۵-۶ سال گذشته به‌صورت یک کنسرت در فرانسه به آهنگسازی داریوش طلایی و خوانندگی علیرضا قربانی اجرا شد و در همین کشور توسط یک کمپانی فرانسوی منتشر شد.

وی با تاکید بر این موضوع که آلبوم«جلوه گل» تا نیمه بهمن ماه منتشر می شود، درباره‌ی دیگر جزییات این اثر گفت: بخش اول این اثر در دستگاه آواز ابوعطاست که به‌صورت کلاسیک دستگاهی شامل مقدمه، پیش‌درآمد، گوشه‌های مختلف، آواز و تصنیف اجرا شده است. همچنین در بخش اول دو تصنیف از علی‌اکبرخان شهبازی و عارف وجود دارد.

حمید اسفندیاری اظهار داشت: درحال حاضر تیراژ آلبوم‌های موسیقی سنتی برای کسانی که نام‌آشنا در این حوزه نیستند، هزار عدد و برای چهره‌های مردمی بین ۵۰۰۰ تا ۱۲ هزار عدد است.

وی افزود: به‌نظر من؛ آلبومی که نتواند ۵۰۰۰ هزار عدد بفروشد، به معنای شکست در حوزه‌ی موسیقی است که اتفاق ناخوشایندی است.

اسفندیاری در ادامه، گران کردن سی‌دی‌ها در تیرماه سالجاری را مفید ارزیابی و خاطرنشان کرد: به یقین در شرایطی که هیچگونه حمایت دولتی از موسیقی سنتی این سرزمین صورت نمی‌گیرد، این گران شدن؛ خود مرهمی کوچک بر زخم‌های بزرگ است.

وی در پاسخ به این پرسش که شما از معترضان گران شدن آلبوم‌های موسیقی بوده‌اید، چرا مانند دیگر ناشران اقدام به گران کردن آلبوم‌های موسیقی کرده‌اید، تصریح کرد: درحال حاضر هم مخالف گران شدن آثار موسیقایی هستم اما زمانی‌که آلبوم‌های مجموعه‌‌ای که با قیمت ۳ هزار تومان برای فروشگاه فاکتور شده؛ به همان قیمت ۵ هزار تومان به دست مخاطب می‌رسد، چرا این پول وارد مجموعه خودم نشود تا بتوانم دیگر کارهای موسیقی را با آن پیگیری کنم.

مدیر انتشارات آوای باربد با تاکید بر این موضوع که در شرایط حاضر باید وزارت ارشاد به کمک ناشران آلبوم‌های موسیقی سنتی بیاید، گفت: موسیقی سنتی به‌دلیل عدم تبلیغات از طریق صدا و سیما، روحیه‌ی متواضع هنرمندان این حوزه و همچنین راه‌اندازی سایت‌های فراوان برای دانلود موسیقی درمعرض خطر است. اگر این خطر جدی گرفته نشود؛ در سال‌های آینده پیش‌بینی تیراژهای پائین‌تر را باید انجام بدهیم.

اسفندیاری در پاسخ به این پرسش که تیراژ خواننده‌های سنتی که بعضا به گفته‌ی خودشان تا ۱۰۰ هزار عدد نیز می‌رسد را چگونه ارزیابی می‌کنید، اظهار داشت: این آمار و ارقام به افسانه شباهت دارد. اگر من ناشر موسیقی هستم؛ خبر دارم که تیراژ خواننده‌های مختلف چه مقدار است؟!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131