ذوالفنون: جشنواره موسیقی فجر پاسخگوی نیاز مخاطب نیست

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 663

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ذوالفنون: جشنواره موسیقی فجر پاسخگوی نیاز مخاطب نیست

موسیقی هنری ایران: یک نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی گفت: علاقمندی به موسیقی ایرانی در بین جوانها بسیار گسترده است و رویدادی مانند جشنواره موسیقی فجر که تنها در یک هفته در طول سال برگزار می شود به تنهایی پاسخگوی نیاز هنرمندان جوان نیست.

جلال ذوالفنون نوازنده سه تار ضمن بیان این مطلب در انتقاد به کم و کیف برگزاری جشنواره موسیقی فجر در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت : جشنواره موسیقی به عنوان تنها رویداد موسیقایی در این سالها توجه اساتید برجسته هنر موسیقی را به خود جلب نکرده است از سوی دیگربه اعتقاد من انجام کنسرت های سفارشی در شان هنرمندان واقعی نیست چراکه یک هنرمند موسیقی ایرانی به اندازه کافی با هنر خود حرف برای گفتن دارد و نیازی به سفارش های ریز و درشت نیست.

وی در ادامه صحبت های خود افزود : البته ناگفته نماند که هریک از هنرمندان صاحب نام موسیقی در طول سالها فعالیت خود در این رویداد فرهنگی حضور داشتنه اند اما نحوه سیاستگذاری مسئولان در برگزاری جشنواره موسیقی فجر به گونه ای بوده که هنرمندان را از ادامه راه منصرف کرده است.

این مدرس موسیقی ایرانی در ادامه در خصوص نحوه دعوت از اساتید موسیقی در جشنواره موسیقی فجر گفت : جشنواره موسیقی فجر به لحاظ کیفی انگیزه ای برای حضور هنرمندان پیشکسوت موسیقی به وجود نمی آورد در حالی که مسئولان جشنواره تنها در این ایام و به منظور بالابردن سطح کیفی این رویداد هنری سراغ هنرمندان پیشکسوت را می گیرند.

این نوازنده سه تار در ادامه افزود : هنر موسیقی از جمله هنرهایی است که مخاطب گسترده خود را دارد و به همان نسبت هم هنرجویان و علاقمند به یادگیری این هنر وجود دارد که در کنار اساتید موسیقی ایران درس می گیرند به همین دلیل معتقدم برگزاری کنسرت های مختلف در تهران و به خصوص در شهرستان ها می تواند تا اندازه ای پاسخگوی نیاز روحی و معنوی مخاطب و هنرمندان باشد.

وی در ادامه افزود : از دوسال پیش تا کنون اقدام به برگزاری کنسرت هایی در شهرستان کردم در واقع در میان گروه های مطرح شهرستان ها می رفتم و همراه با آنها اجراهای صحنه ای برگزار می کردم ؛ در طول تمام اجراها شور و شادی در چشمان مخاطب موج می زد و در ادامه برخی از جوان های مستعد که در گروه های موسیقی شهرستان فعالیت می کردند را به گروه های بزرگتر معرفی می کردم؛ به نظرمن فعالیت هایی از این دست برای اشاعه موسیقی علمی و فرهیخته ایرانی بسیارموثراست.

بیست و دوم دی هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131