موزه ساز کرمان به موزه موسیقی تهران منتقل می‌شود

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 589

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موزه ساز کرمان به موزه موسیقی تهران منتقل می‌شود

موسیقی هنری ایران: فواد توحیدی گفت: اگر بی‌توجهی میراث فرهنگی کرمان در رابطه با موزه ساز کرمان ادامه یابد، سازهای این موزه را به موزه موسیقی تهران منتقل می‌کنم.

«فواد توحیدی» کارشناس و مسئول بخش سازهای نواحی موزه ساز کرمان که از زمان افتتاح این موزه سازهای بسیاری را اهدا کرده در گفت‌وگو با خبرنگار فارس گفت: اگر میراث فرهنگی کرمان در رفتارش با موزه ساز کرمان تجدید نظر نکند و دست از این بی‌توجهی‌اش بر ندارد من همه سازهایم را به موزه ساز تهران منتقل می‌کنم.

وی ادامه داد: از سال ۸۰ این موزه افتتاح شده ولی از همان سال تا به امروز حتی یک غرفه هم به این موزه اضافه نشده و با ورود سازهای جدید همه در انبار روی هم چیده شده‌اند.

توحیدی با اشاره به وضعیت نامطلوب سازها در انبار موزه ساز کرمان گفت: بواسطه روی هم قرار گرفتن سازها در انبار، سازهایی با قدمت زیاد در یک وضع بسیار نامطلوب به سر می‌برند به طوری که پوست برخی از آنها پاره و حتی بعضی از سازها خراب شده‌اند و حتی با این شرایط مسئولان نیز هیچ اقدامی در این خصوص انجام نداده‌اند.

این پژوهشگر موسیقی ادامه داد: متاسفانه این بی‌توجهی شامل همه وسایل موجود در موزه است و تنها مختص سازها نیست به گونه‌ای که برادرم عماد توحیدی با زحمت بسیار عکس‌هایی از موسیقی‌دانهای زمان قاجار به دست آورده که با نامه نگاری ۳ ساله تنها ۴۰ عدد از آنها انتخاب و قاب شدند و تکلیف ما بقی اصلا معلوم نیست.

توحیدی با اشاره به تعطیلی چند وقته موزه ساز کرمان به فارس گفت: هم اکنون موزه ساز و موزه مردم شناسی بسته است که مسئولان به بهانه خراب شدن دزدگیرهای موزه درب را بسته‌اند و هیچ اقدامی هم برای درست کردن این وضعیت انجام نمی‌دهند.

کارشناس موزه موسیقی کرمان درباره رایزنی با موزه موسیقی تهران به منظور انتقال سازهای کرمان به تهران بیان داشت: من هنوز با آقای مرادخانی صحبت نکردم ولی سال گذشته برخورد مناسب ایشان با بنده و درخواستشان مبنی بر انتقال ۸ تار قدیمی ۲۰۰ ساله‌ام و نیز همکاری لازم ایشان برای تحویل این سازهای قدیمی در حدی بود که اگر هم اکنون اقدام کنیم خواهند پذیرفت چرا که بارها از بنده خواسته‌اند که سازهایم را به موزه موسیقی تهران ببرم.

توحیدی در خاتمه خاطر نشان کرد: متاسفانه آن قدر که تهران به سازهای ما اهمیت می‌دهد خود مسئولان شهر توجهی به آنها ندارند که در صورت ادامه یافتن چنین وضعیتی باید اقدام به انتقال آنها نماییم.

نهم دی ماه هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131