مسئولان؛ سراغی از حسین دهلوی نمی‌گیرند

نوشته شده توسط persianartmusic Posted in گفت و گو بازدید: 595

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسئولان؛ سراغی از حسین دهلوی نمی‌گیرند

موسیقی هنری ایران: دهلوی ازجمله آهنگسازان بزرگ موسیقی ایران؛ این روزها سخت بیمار است. با اینکه بیش از پنج ماه از بیماری حسین دهلوی می‌گذرد؛ اما هیچیک از متولیان فرهنگی جویای احوال وی نبوده‌اند. این موضوع دهلوی را دلگیر کرده است.

حسین دهلوی(آهنگساز) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، گفت: طی این مدت فقط شاگردانم و هر از گاهی اهالی رسانه‌ جویای احوالم بودند اما هیچیک از مسئولان حتی از تلفن کردن به من هم دریغ کرده‌اند.

دهلوی که به سختی صحبت می‌کند، افزود: متاسفانه در این جامعه و این شرایط، گویا فقط باید یک هنرمند از میان ما برود تا قدر او را بدانیم. شیوه‌ی مرده پرستی دیرگاهی است که دل هنرمندان ما را به درد آورده است.

این آهنگساز خاطرنشان کرد: در این شرایط که موسیقی روحوضی و دسته‌ی چهارم؛ جامعه‌ی هنرمندان و دلسوزان این کشور را نگران کرده است اما گویا مسئولان هم یادشان رفته است که اگر رسمی از موسیقی هست بواسطه‌ی همین اساتید به‌نام است که درحال حاضر یا مریض احوال هستند یا کنج عزلت گزیده‌اند.

خالق اجرای بیژن و منیژه با تاکید بر اینکه حرف‌هایش دیگر شنونده‌ای ندارد، اینگونه سخن‌ خود را به پایان برد: یک زمانی کسی خواب است و زمانی دیگر، کسی خودش را به خواب زده است. هوشیاری برای کسی که خودش را به خواب زده غیرممکن است اما کسی که خواب رفته است، دوباره بیدار و هوشیار خواهد شد.

حسین دهلوی از صاحب نظران و آهنگسازان موسیقی معاصر ایران، در ۷ مهر ماه ۱۳۰۶ در تهران زاده شد. وی موسیقی را از کودکی نزد پدر آغاز کرد و در ادامه، نوازندگی موسیقی ایرانی را در مکتب استاد ابوالحسن صبا و «هارمونی» و «کنترپوان» را نزد حسین ناصحی فراگرفت. دهلوی پس از فراغت از تحصیل در رشته آهنگسازی مدتی ریاست هنرستان موسیقی ملی و زمانی هم رهبری ارکستر شماره یک هنرهای زیبایی کشور یعنی ارکستر صبا را عهده‌دار بود.

یکی از آثار قابل توجه دهلوی «اپرای مانی و مانا» از ساخته‌های دهلوی در سال ۷۹ است که به خاطر غیرممکن بودن خواندن زن در این اپرا در ایران به صورت غیرقابل اجرا مانده‌است. در بخشی از اپرا دزدی، بره یک دختر کوچک را می‌رباید و دخترک که صاحب بره بوده؛‌ به جنگل می‌رود و آواز می‌خواند.

از دیگر کارهای حسین دهلوی می‌توان به این موارد اشاره کرد: دئوی سنتور در سه‌گاه، سبکبال در شور برای ارکستر، شورآفرین در ابوعطا برای ارکستر، چهارنوازی مضرابی اصفهان، کنسرتینو برای سنتور و ارکستر، فانتزی برای تار و ارکستر، سوئیت بیژن و منیژه (بر اساس اشعار حکیم ابوالقاسم فردوسی) برای ارکستر زهی، فانتزی برای گروه تمبک و ارکستر و همچنین قطعه سرباز برای آواز گروهی.

دوم دی هشتاد و نه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آیا میدانید

  • چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

    چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟

      چه سازی را برای یادگیری موسیقی انتخاب کنیم؟ (نکته: این نوشته، برای کسانی است که در انتخاب ساز مردد بوده و نیاز به راهنمایی دارند). شاید نخستین پرسش برای کسی که، ایده و آشنایی با موسیقی ندارد، و قصد یادگیری موسیقی داری این باشد: چه سازی را انتخاب کنم؟ انتخاب ساز، کاملا سلیقه ای است، و انتخاب ساز، در واقع انتخاب و دنبال کردن سلیقه فرد و برداشت شخص از موسیقی است. برای انتخاب ساز به منظور یادگیری موسیقی، چند عامل نقش مهمی دارند که به آنها اشاره میکنیم: سلیقه و علاقه فرد به صدای سازی که یا دیده، یا صدایش را شنیده، و آشنایی هرچند اندک نسبت آن ساز دارد. شکل ظاهری ساز نیز نقش به سزایی در انتخاب دارد. کسی که آشنایی چندانی با موسیقی ندارد، برای شروع نوازندگی و انتخاب، به شکل ظاهری ساز نیز نظر دارد. سبک و کاربرد ساز یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز است. در واقع کاربرد ساز در سبک های موسیقی پاپ، کلاسیک، سنتی و... میتواند یکی از مهمترین نکات در انتخاب ساز باشد. مشورت و راهنمایی صحیح، می تواند راه بسیار خوبی برای انتخاب ساز باشد. ولی در نهایت، خود شخص است که تصمیم گیرنده نهایی است. چند توصیه…

از ما بپرسید

  • چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه

    چگونگي برقراري ارتباط نوازنده با مخاطب روي صحنه برقراری ارتباط نوازنده در حین اجرای زنده، با شوندگان حاضر در سالن، مبحثی بسیار جدی و جالب است که برای تحلیل و چگونگی و راه های مختلف برای تاثیر گذاری بیشتر آن نیاز به نوشتاری مفصل دارد که به زودی در مورد آن، در این سایت بحث شده و نوشته هایی برای خواندن شما عزیزان آماده و عرضه خواهد شد. بیست و هفتم خرداد هشتاد و نه  

درباره ی موسیقی هنری ایران

logo persian004 موسیقی هنری ایران، نخستین روزنامه الکترونیکی روزانه موسیقی ایران

همکاری: پیام به این شماره تلگرام
09226521131